ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5886807
*
nr 588 6807
Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 127
Utrop:
300 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 juni 2009
kl 17:52:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/6 10:35:11
1
300 kr
14/6 13:06:17
2
350 kr
14/6 18:39:16
3
400 kr
14/6 18:51:27
2
500 kr
14/6 21:29:28
1
500 kr
14/6 21:29:45
1
600 kr
15/6 17:31:29
4
600 kr
15/6 17:32:01
4
650 kr
15/6 17:42:19
5
900 kr
15/6 17:46:59
6
750 kr
15/6 17:47:23
6
850 kr
15/6 17:47:42
6
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02
*
Spegel
nr 588 6807
Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 127
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 juni 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/6 10:35:11 | 1 | 300 kr |
14/6 13:06:17 | 2 | 350 kr |
14/6 18:39:16 | 3 | 400 kr |
14/6 18:51:27 | 2 | 500 kr |
14/6 21:29:28 | 1 | 500 kr |
14/6 21:29:45 | 1 | 600 kr |
15/6 17:31:29 | 4 | 600 kr |
15/6 17:32:01 | 4 | 650 kr |
15/6 17:42:19 | 5 | 900 kr |
15/6 17:46:59 | 6 | 750 kr |
15/6 17:47:23 | 6 | 850 kr |
15/6 17:47:42 | 6 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:02